Zapalenie dziąseł i przyzębia
WAŻNE!
Zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią przy szczotkowaniu! Zdrowe dziąsła są bladoróżowe , nie krwawią i w całości wypełniają przestrzenie międzyzębowe.
Objawami stanu zapalnego dziąseł są:
- zaczerwienienie dziąseł
- obrzęk
- krwawienie
- owrzodzenie
- pogłębienie kieszonki dziąsłowej
Jeśli stan zapalny będzie postępować dalej, może dojść do uszkodzenia głębiej leżących tkanek. Pojawiają się takie objawy, jak:
- kieszonki patologiczne
- zmiana położenia zębów
- “wydłużenie” się zębów
- rozchwianie zębów (wiąże się z zanikiem tkanki kostnej)
W przypadku zapalenia dziąseł możemy mówić o całkowitym wyleczeniu, w przypadku zapalenia przyzębia, niestety nie. Możemy jednak spowolnić zachodzące niekorzystneprocesy, a nawet je zahamować. Podstawowe znaczenie ma prawidłowa higiena jamy ustnej. Konieczne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, między innymi w celu wykonania scalingu, czyli profesjonalnego oczyszczenia powierzchni zębów z płytki nazębnej i kamienia nazębnego. równie istotne jest regularne przeprowadzanie zabiegów higienicznych w domu – stosowanie leczniczych past, odpowiednich szczoteczek i nici dentystycznych. Pozwoli to znacznie zredukować ilość płytki nazębnej i zmniejszy prawdopodobieństwo zaostrzenia chorób przyzębia:
- pasty specjalistyczne
- płyny do płukania z chlorheksydyną
- nici dentystyczne z chlorheksydyną
- szczoteczki miękkie i ultra miękkie
- szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych
- żele
- tabletki do ssania odbudowujące prawidłową florę jamy ustnej
Leczenie chorób przyzębia rozpoczynamy od diagnostyki. W pierwszej kolejności należy wykonać u pacjenta rtg pantomograficzne. To zdjęcie pozwala na ocenę stanu kości otaczającej zęby. Przed badaniem specjalistycznym często konieczny jest zabieg profesjonalnej higienizacji, w czasie której usuwane są wszystkie złogi nazębne i przebarwienia. W trakcie leczenia wykonywane są specjalistyczne zabiegi takie jak: scaling poddziąsłowy, kiretaż czy szynowanie zębów.