Rejestracja wyłącznie telefoniczna: +48 609 868 944

Zdrowe zęby mleczne i stałe

Metody szczotkowania

Metoda Bassa

Ta technika jest odpowiednia zarówno dla pacjentów ze zdrowymi dziąsłami, jak i tych, u których występuje zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia.
Szczoteczkę ustawiamy na granicy dziąsła i zębów pod kątem 45 stopni. Po dociśnięciu włókien szczoteczki do powierzchni zębów i dziąsła poruszamy szczoteczkę wibrującymi oszczędnymi ruchami do i od powierzchni zębów. Szczotkować zaczynamy od powierzchni zewnętrznych, następnie przechodzimy do powierzchni wewnętrznych, a na końcu myjemy powierzchnie żujące. Aby wyczyścić wewnętrzne powierzchnie siekaczy górnych i dolnych, ustawiamy szczoteczkę pionowo i wykonujemy ruchy wymiatające odpowiednio do góry i do dołu.

Metoda Fones’a dla dzieci

Powierzchnie żujące w tej metodzie szczotkujemy wykonując ruchy szorujące do przodu i do tyłu. Najpierw myjemy zęby górne, później dolne, zaczynając od zębów tylnych i przesuwając szczoteczkę do przodu. Powierzchnie zewnętrzne szczotkujemy wykonując niewielkie ruchy okrężne. Powierzchnie wewnetrzne szczotkujemy wykonując ruchy wymiatające w kierunku od dziąsła, do korony zęba.


WAŻNE!

Dzieci powinny szczotkować zęby pod nadzorem rodziców. Do 7 – 8 roku życia zdolności motoryczne dzieci nie są wystarczające, aby mogły same dokładnie wyszczotkować zęby.


Profilaktyka próchnicy

Zęby mleczne u dzieci

Jamę ustną dziecka czyścimy od momentu narodzin. Używamy do tego celu sterylnych gazików nawiniętych na palec. Zabieg przeprowadzamy minimum 2 razy dziennie. Zęby mleczne myjemy ultra miękką szczoteczką dla dzieci od momentu pojawienia się pierwszego ząbka w buzi dziecka. W pierwszym etapie używamy pasty bez fluoru, a dopiero kiedy dziecko nauczy się wypluwać zaczynamy stosować pastę z niewielką zawartością fluoru. Zęby myjemy minimum 2 razy dziennie, po umyciu dziecko pastę wypluwa.

Uzębienie mieszane i zęby stałe u dzieci

Zęby szczotkujemy metodą Fones’a minimum 2 x dziennie – rano i wieczorem.

Lakierowanie zębów stałych u dzieci – szczególnie skuteczne w zapobieganiu próchnicy są lakiery fluorkowe. Zabieg lakierowania zębów przeprowadza się 3 – 4 razy w roku, w gabinecie stomatologicznym. Polega na pokryciu powierzchni zębów bezbarwnym lakierem zawierającym związki fluoru.

Lakowanie zębów stałych u dzieci – lakowanie przeprowadza się w zębach nie objętych próchnicą. Zabieg polega na wypełnieniu światłoutwardzalnym lakiem bruzd, które znajdują się na powierzchniach żujących zębów. Lakować możemy zęby przedtrzonowe i trzonowe, a nawet siekacze górne. Najważniejsze jest lakowanie pierwszych stałych trzonowców, czyli szóstek. To właśnie te zęby najszybciej i najczęściej są atakowane przez próchnicę. Lakowanie zębów przeprowadzane jest w gabinecie stomatologicznym i wykonuje się je raz. Tylko lakowanie szóstek refundowane jest przez NFZ, u dzieci ze skłonnością do próchnicy rekomendowane jest zalakowanie wszystkich przedtrzonowców i trzonowców.

Koszt 90 zł/ząb

Zęby stałe u dorosłych

Zęby szczotkujemy zmodyfikowaną metodą Bass’a, minimum 2 razy dziennie.

Stosujemy:

  • pasty
  • płyny do płukania
  • nici dentystyczne i szczoteczki międzyzębowe